Deprecated: Function split() is deprecated in /www/includes/admin_exe/teksty_exe.php on line 90
2b :: 5 x Malewicz
alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » 5 x Malewicz (archiwalny) » teksty » 5 x Malewicz

5 x Malewicz

data publikacji w serwisie: 2011-11-20
autor: Józef Żuk Piwkowski

 5 x M – Malewicz Малевич Malevič Malewitsch Malevich

Dlaczego 5 x Malewicz?

To umowny tytuł. Jeśli wziąć pod uwagę dorobek Kazimierza Malewicza, to o wiele za mało. Kiedyś powiedzielibyśmy 100 razy Malewicz. Teraz bardziej pasuje Giga lub Googol (10'100) Malewicz.

Z drugiej strony prawdziwsze niestety byłoby powiedzenie 0 x Malewicz. To jedyny wielki polski artysta, któremu nie dedykowano w Polsce nic. Nie ma tu żadnego obrazu artysty, nie znam żadnej ulicy, placu, uczelni, konkursu czy wydarzenia nazwanego imieniem Kazimierza Malewicza. Jedynym szlachetnym wyjątkiem jest Sala im. Kazimierza Malewicza w Hotelu Polonia Palace, nazwana tak w roku 2009, w 130. rocznicę jego urodzin.

W projekcie 5 x M nazwisko Malewicza zapisujemy w pięciu językach:

Kazimierz Malewicz * Казимир Северинович Малевич * Kazimir Severinovič Malevič * Kasimir Malewitsch * Kazimir Malevich

Kazimierz Malewicz jest z pochodzenia Polakiem urodzonym w Kijowie. Jego rodzice to polska szlachta. Skomplikowana historia tych regionów spowodowała, że poprzednie tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego, a potem Korony Polskiej, w roku narodzin artysty należały do Rosji, potem do ZSRR. Dzisiaj są częścią Ukrainy. Analogicznie można powiedzieć, że Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz to Rosjanie, Jan Matejko i Ignacy Jan Paderewski – Austriacy, a Fryderyk Chopin to Francuz. Inne kraje istotne dla biografii Malewicza to Niemcy, gdzie miał wystawę i gdzie gwałtownie przerwał swoją europejską podróż, by na zawsze już powrócić do Rosji, i Francja, dokąd zmierzał, ale nie zdążył dojechać ze swoją ekspozycją. Zapisujemy jego nazwisko także w najbardziej bodaj popularnej angielskiej transkrypcji z rosyjskiego.

Spiritus movens projektu 5 x M jest Iwona Malewicz, krewna artysty, niestrudzona propagatorka jego uniwersalnego dzieła. Wystawa w Galerii Fibak to wydarzenie inaugurujące 5 x M. Jej kanwą stały się KrzesłoTrony Tadeusza Mysłowskiego, a zwłaszcza, co oczywiste, KrzesłoTron dla Kazimierza Malewicza. To projekt uczczenia wybitnych artystów awangardowych przestrzennymi obiektami zaprojektowanymi w wyniku analizy formalnej ich dzieł. W dziedzinie malarstwa natomiast prezentowane są tu prace wybitnych polskich abstrakcjonistów, przede wszystkim z kolekcji Galerii Fibak, w których można dostrzec echa twórczości Kazimierza Malewicza.

Mam nadzieję, że ta wystawa, niniejsza publikacja oraz dalsze działania 5 x M przyczynią się do upowszechnienia w Polsce wiedzy o tym artyście-wizjonerze i zaowocują namacalnymi śladami jego artystycznego dziedzictwa.