alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » 2b+c (archiwalny) » ROZKŁAD JAZDY - inau...

ROZKŁAD JAZDY - inauguracja 2b+c na festiwalu RE:WIZJE

5 grudnia 2009 Dworzec Centralny w Warszawie kończy 34 lata!

Własnie w tym dniu ogłaszamy otwarcie


czyli Galerii 2b na Dworcu Centralnym w Warszawie
(dawny Express Bar na antresoli)


i przedstawiamy:

ROZKŁAD JAZDY (10-13 grudnia)

Rozkład jazdy to rzecz niezbędna na każdym dworcu. To też metafora użyta przez poetę, „ostatniego modernistę” – Tymoteusza Karpowicza:

rozłożono jazdę na konie i ludzi
potem na konie i siodła
potem na ludzi i hełmy
potem na pęciny chrapy i piszczele
rozłożono wszystko bardzo szczegółowo
to był dobrze pomyślany rozkład
bardzo długo rozkładano ręce
teraz jazda taka stąd zabiera
spory kawał czasu i łąki
wszystko od tej jazdy się zabrało
rozłożystą nieruchomością


(Rozkład jazdy
, 1962)

To taki wiersz, który tkwi w świadomości, jak się go raz przeczyta.

Niedawno poznaliśmy Sandrę Bromley, kanadyjską artystkę, współautorkę (razem z Wallisem Kendalem) projektu Gun Sculpture. To taka rzeźba, która tkwi w świadomości, jak się ją raz zobaczy. Autorzy zjechali świat, docierając wszędzie tam, gdzie mają lub miały miejsce istotne konflikty zbrojne, zebrali kilkanaście ton broni, a następnie przekuli – odwrotnie niż każe tradycja – lemiesze na sztukę. Oprócz głównej rzeźby, w formie kubu, do którego można wejść, stworzyli siedem płaskorzeźb, którym łatwiej wędrować ze swoim pacyfistycznym przesłaniem po świecie. Dwie z nich prezentujemy na Dworcu Centralnym.Towarzyszy im cykl wielkoformatowych prac pt. Ten obraz został usunięty z powodu zagrożenia bezpieczeństwa Ryszarda Waśko, jednego z najważniejszych współczesnych konceptualistów,  twórcy m. in. „Konstrukcji w procesie” czy „Łódź Biennale” oraz wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala, wybitnego fotografa dokumentującego przemiany w Polsce od początku lat 80.W dniach 10-12 grudnia twórcza przestrzeń 2b+c będzie czynna w godzinach 12:00-24:00.

Odbędzie się tam wiele pokazów filmowych, kilka koncertów i innych działań. Szczegółowy program poniżej.

Następnie do końca roku galeria będzie czynna w godzinach 16:00-19:00.

LOKALIZACJA

Tym, którzy się dziwią obecności sztuki na dworcu, dedykujemy inny wiersz Tymoteusza Karpowicza:

Jest w moim krajobrazie
błąd barw i zapachu
lecz ciągle
ciągle kocham
to co wciąż się
zmienia


(Miłość, 1958)

Kiedyś była tu pierwsza w Warszawie ruchoma taśma do transportu brudnych naczyń. To stąd mniej więcej miała wychodzić niezrealizowana kładka nad Alejami Jerozolimskimi. I jest tu spory balkon.
Wszystko to na Dworcu Centralnym. Mowa o dawnym Express barze - przeszklonym długim pomieszczeniu na antresoli nad głównymi schodami.
Cicho tu i spokojnie - istna oaza w tym zatłoczonym węźle komunikacyjnym, niegdyś „Misterze Warszawy", dziś wymagającym na gwałt remontu i pomysłu.


Być może takim pomysłem na czas przejściowy okaże się Galeria 2b+c, właśnie w Express barze. Chaos świata, jego paradoksy, bałagan i śmieci są znakomitą inspiracją dla artystów.
Nasze wystawy fotograficzne mówiące o świecie, który mija lub minął, można też znaleźć w pasażu tuż przy wejściu do Złotych Tarasów, w dziwnym miejscu, w którym styka się dobra, ale zapuszczona, zdegradowana architektura z architekturą potworną, ale czystą i gładką.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

CZWARTEK, 10.12.2009

12:00-13:00 – IMPROWIZACJE GITAROWE Yaniv Mintzer

13:00-14:00 – CONTACT IMPROVISATION SHOW Yaniv Mintzer i Paulina Święcańska

14:00-16:00 – STREFA CISZY (relaks w Centrum miasta przy muzyce)

16:00-17:00 – Anna Francman, filmy o Jacku Bąkowskim ULICA DŁUGA i PRZED SZTUKĄ NIE UCIEKNIESZ

Marcin Kossowski, TWARDOŚĆ PRZESTRZENI, film o Jerzym Czuraju

17:20-18:00 – KOBIECE PUNKTY WIDZENIA W RUCHU – Aleksandra Lemm, Magdalena Bendyk

18:00-18:30 – INAUGURACJA GALERII 2b+c
wernisaż wystawy – Sandra Bromley & Wallis Kendal GUN PANELS, Ryszard Waśko TEN OBRAZ ZOSTAŁ USUNIĘTY Z POWODU ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA

18:30-19:20 – wykład Jarosława Trybusia nt. ARSENIUSZA ROMANOWICZA, architekta warszawskich dworców.

19:30-20:00 – wernisaż wystawy FOTOGRAFII Chrisa Niedenthala – pasaż przy wejściu z Dworca do Złotych Tarasów


20:15-21:45 – pokazy filmów Marii Waśko o Allenie Ginsbergu: ON THE ROAD, MANUAL FOR PRACTICAL MEDITATION

godzina 22:00-24:00 – JULIETTA NA BALKONIE W OCZEKIWANIU NA... (improwizacje taneczno-teatralne) Judyta Turan, od 23:00  Paulina Święcańska

w przerwach: Piotr Świątoniowski, PAUZA – instalacja o medytacjiPIĄTEK, 11.12.2009

12:00-15:00 – STREFA CISZY (relaks w Centrum miasta przy muzyce)

15:00-17:00 – pokazy filmów

Mirosław Dembiński POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA, film o Waldemarze Fydrychu „Majorze”

Tomasz Fritz PERŁA PRL-u – film dokumentalny o słynnym sanatorium w Kozubniku, obecnie zdewastowanym

Zygmunt Rytka, RETRANSMISJA

Anna Barańska, Michał Barański, PASSING OF TIME, PRZESZŁO-POSZŁO

17:00-18:00 – pokaz klipów transFORM – TWÓRCZA PRZESTRZEŃ NAD WISŁĄ, Sylwia i Massimo Federico

18:00-19:30 – Wojciech Bruszewski, PRZEGLĄD FILMÓW wybitnego artysty multimedialnego, zmarłego w 2009

20:00-21:00 koncert zespołu Niezabardzo (Siekielewski, Suszyło)

21:00-22:00 – Józef Żuk Piwkowski, PIERWSZY FILM, DEJA VU, VIS-A-VIS

22:00-22:40 koncert Diziroki

23:00-24:00 – pokaz klipów transFORM – TWÓRCZA PRZESTRZEŃ NAD WISŁĄ, Sylwia i Massimo Federico

w przerwach: Piotr Świątoniowski, PAUZA – instalacja o medytacji

w kolejne dni:


SOBOTA, 12.12.2009

18:00 wręczenie nagród w konkursie transFORM 2010 i pokaz klipów transFORM – TWÓRCZA PRZESTRZEŃ NAD WISŁĄ, Sylwia i Massimo Federico

następnie radzimy się udać do PKiN na Noc Sztuki w ramach festiwalu RE:WIZJE
NIEDZIELA, 13.12.2009

19:30 Marcin Kossowski, TWARDOŚĆ PRZESTRZENI, film o Jerzym Czuraju

20:00 Transit Jam Session
in memory of Jerzy Czuraj


Amok & eRefeN & Passengers

* * *


ARTYŚCI:
Jacek Bąkowski, artysta multimedialny, fotograf, autor działań w przestrzeni miejskiej, pedagog. “Odkąd pamiętam, zawsze fascynowało mnie zadziwiające bogactwo świata sztuki. Dziś, gdy odważam się czasem myśleć, że nie jestem w tym świecie jedynie gościem, ale zdarza mi się też być tu współgospodarzem, czuję i onieśmielenie i ogromną radość”.

Wojciech Bruszewski
, ur. 1947. Zmarł we wrześniu 2009. Artysta multimedialny, autor fotografii, filmów, video, video-instalacji i prac komputerowych. Twórca literatury i text-artu. Autor reklam dla radia i telewizji.  Studia na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii PWSFTv i T w Łodzi. Założyciel i członek awangardowej Grupy Warsztat Formy Filmowej. Wykładowca, był m.in.  profesorem w Zakładzie Plastyki Intermedialnej UMK w Toruniu. Mieszkał w Łodzi.

Tomasz Fritz, reżyser i operator filmowy (dyplom 2007, PWSFTviT), laureat pierwszej nagrody w Konkursie Wykluczone! 2007 w kategorii dokument

Waldemar "Major" Fydrych
, ur. w 1953. Happener, lider Pomarańczowej Alternatywy, artysta i pisarz. W wyborach parlamentarnych w 1989 roku kandydował do Senatu, a w 2002 i 2006 do fotela prezydenta Warszawy.

Allen Ginsberg
(1926-1997) amerykański poeta, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca „W drodze”.

Yaniv Mintzer
swą artystyczną drogę rozpoczął jako student muzyki w Izraelskiej Rimon School of Jazz 2000r, gdzie studiował na wydziale Śpiewu Jazzowego. Jako profesjonalny muzyk brał udział w projektach zarówno w roli wykonawcy jak i kompozytora, łącząc wiele stylów – jazz, pisanie piosenek, gospel, pop oraz muzyka do tańca/teatru. Od 2006 r. uczy Contact Improvisation w Izraelu.

Chris Niedenthal
, polski fotograf brytyjskiego pochodzenia, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Członek rzeczywisty ZPAF. Współpracował między innymi z takimi magazynami jak "Newsweek", "Time", "Der Spiegel", "Geo" czy "Forbes". Laureat nagrody World Press Photo z 1986 r. Autor licznych wystaw.

Józef Żuk Piwkowski, ur. 1950 w Łodzi. Ukończył studia na Politechnice łódzkiej i w PWSFTViT w Łodzi. Operator filmowy, reżyser i producent. Nagrody filmowe polskie i zagraniczne, m. in. za krótki metraż „Pierwszy Film”. Autorskie projekty filmowe, artystyczne, net-art i akcje z pogranicza socjologii i mediów. Wystawiał m.in. w Galerii Ślad, Galerii FF, Małej Galerii, Galerii Wschodniej. Założyciel Galerii 2b i czasopisma o sztuce „tytuł roboczy”. Pomysłodawca Otwartych Spotkań Sztuki wARTo. Wice-prezes STEP.

Zygmunt Rytka
, ur. 1947 w Warszawie. Realizuje prace w technice fotograficznej i video. Od lat „współpracuje” z górską rzeką Białką, gdzie powstał cykl „Ciągłość nieskończoności”. Uczestniczył w ponad 150 wystawach. Miał 30 wystaw indywidualnych, m.in. w Muzeum Wody, Lizbona, Portugalia, 2006.

Piotr Świątoniowski, 1999-2004 studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zakończone dyplomem, obecnie II rok na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, miał dwie wystawy indywidualne, brał udział w licznych wystawach zbiorowych i festiwalach, m.in. Sites en Ligne, Ligne pod Brukselą, Belgia; Festiwal Przemiany, Warszawa, Polska, 2009, otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Zdarzenia”, Tczew, Polska, 2009;

Paulina Święcańska
, Pedagog, Instruktor Tańca Współczesnego. Stypendystka programu TVP2 ,,Dolina Kreatywna – czego szuka młoda sztuka” edycja I, w kategoriach taniec i animacja kultury. Stypendystka programu ,,Mobile Academy”  Warszawa 2006.  Do tej pory stworzyła 15 choreografii autorskich. W jej rozumieniu sztuka w dzisiejszym złożonym świecie nie powinna dawać łatwych odpowiedzi, jeżeli chce być widzialna i funkcjonalna.

Jarosław Trybuś, historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. Współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Prezentował autorskie cykle w Muzeum Powstania Warszawskiego: Warszawa niezaistniała. W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim „Budynków życie po życiu” na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową. Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok, oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

Ryszard Waśko, Absolwent Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w latach 1970-1983 był tam wykładowcą. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, fotografię, film, realizacje video, instalacje, performance. W latach 80. w jego realizacjach coraz większe znaczenie odgrywała transmedialność. Był jednym z pierwszych i najważniejszych członków Warsztatu Formy Filmowej założonego w 1970 przy jego macierzystej uczelni. Organizator międzynarodowych wystaw "Konstrukcja w Procesie" (od 1981), Łódź Biennale, inicjator powstania Muzeum Artystów w Łodzi (1989).* * *

Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP/ Galeria 2b zajmuje się promocją sztuki współczesnej, animacją kulturalną, edukacją i ożywianiem przestrzeni publicznej. 2b+ to formuła wystaw galerii 2b organizowanych we współpracy z różnymi osobami, instytucjami i miejscami. Projekt 2b+c realizowany jest we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi.
Realizując hasło „sztuka jest najważniejsza” – wchodzimy w przestrzenie dla sztuki nietypowe: stare fabryki, brzeg Wisły, a teraz także dworzec Centralny w Warszawie, aby “oswajać” te miejsca i budzić społeczną odpowiedzialność za nie. Jesteśmy przekonani, że widzowie także potrafią być twórczy i aktywni, jeśli tylko da im się taką szansę, sztuka współczesna zaś jest potężnym narzędziem edukacji. Interesują nas takie tematy jak pamięć, przestrzeń, wyzwania ekologiczne, związek sztuki i nauki/ techniki. Od 2003 zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych różnego rodzaju (wystawy, koncerty, sezony artystyczne, konkursy, warsztaty) z udziałem ok. 500 artystów i dziesiątek tysięcy widzów. Wydajemy otwarty magazyn sztuki „tytuł roboczy”.
Więcej na www.2b.art.pl

Gun Panels Sandry Bromley i Wallisa Kendalla są w Polsce w ramach wystawy „Ikony zwycięstwa”

Partnerzy:
Polskie Koleje Państwowe, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Mazowieckie Centrum Sztuki, Współczesnej „Elektrownia" w Radomiu, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejskie Centrum Solidarności, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Zaczęło się w Polsce, Rempex Dom Aukcyjny, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

rewizje

logo esk

logo wawa