alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » transFORM (archiwaln...

transFORM (archiwalny)

 

transFORM 2010 – Wisła jako twórca i tworzywo

 

W tym roku znów zapraszamy nad Wisłę w okolice Mostu Świętokrzyskiego poniżej Pomnika Syreny. Chcemy, żeby ludzie tu przychodzili, ale nie po to, by oglądać fajerwerki, a wręcz przeciwnie – aby robić coś w innym, wolniejszym tempie, twórczo i zgodnie z naturą. By Wisła była źródłem inspiracji, tematem, tworzywem i celem tych wizyt.

transFORM 2010:

  • jest nietypowym plenerowym centrum kultury, laboratorium społeczno-artystycznym, przestrzenią dostępną dla wszystkich
  • trwa od początku maja do końca września
  • jest otwarty, traktuje widza jako osobę chcącą zrobić coś „innego”, kreatywnego
  • łączy sztukę i rekreację, uwrażliwia na przyrodę, w której się odbywa, umożliwia rzeczywisty kontakt z rzeką i wodą, bada jej historię i symbolikę, tworzy atmosferę ogólnej życzliwości z dala od tempa i zgiełku obecnego już kilkaset metrów dalej.

Nasze centrum dowodzenia stanowi barka, będąca sceną, miejscem spotkań i warsztatów. Barka przypłynęła przed końcem kwietnia, od 30 kwietnia zaczęły się rejsy – przyrodnicze, wycieczkowe i spacerowe. Każdego dnia od 12:00 do 20:00 zapraszamy na leżaki.

Inauguracja transFORM 2010 miała miejsce 15 maja podczas Nocy Muzeów.

W trakcie roku szkolnego w weekendy, a podczas wakacji przez 7 dni w tygodniu od 12:00 do 14:00 nasi animatorzy poprowadzą wielopokoleniowe warsztaty (filmowe, fotograficzne, ruchowe, plastyczne i inne) oraz zajęcia dla dzieci. Wykorzystamy materiały znalezione w naturze – liście, gałęzie, ale też papier, śmieci. Będziemy eksperymentować z różnymi źródłami zasilania. Wspólnie będziemy realizować film o sztuce nad Wisłą.

Studenci z pracowni profesora Antoniego Pastwy z ASP stworzą w przestrzeni transFORM park instalacji i rzeźb plenerowych, zaprojektowanych specjalnie do przestrzeni nadwiślańskiej.

Zrealizujemy też projekt Konrada Zientary wykorzystujący naturalne źródła energii do zasilania oświetlenia barki i interaktywnych instalacji dźwiękowo-wizualnych. Powróci tak lubiany w zeszłym roku WIELOPLEXIKOŃ Konrada – w nowej lokalizacji i z nowym systemem zasilania.

W czerwcu 5 artystek z Rotterdamu w Holandii, we współpracy z mieszkańcami będzie odkrywać i prezentować różne aspekty rzeki (przyrodnicze, kulturowe, emocjonalne), a w sierpniu będziemy gościć zaproszonych przez Akademię Sztuk Pięknych artystów z Norwegii z projektem Czysta Sztuka.

W wybrane dni Jacek Bąkowski będzie czekał na gości z opowieściami, konfiturą i innymi atrakcjami.

Odbędą się wydarzenia taneczne z dziedziny contact improvisation oraz koncerty.

Przez cały czas będziemy pomagać Wam odkrywać na nowo Wisłę i Warszawę.

Nie korzystamy z bilbordów i tym podobnych form promocji uważając, że powodują chaos wizualny w mieście i naruszają prawa obywateli, prosimy więc o szerzenie informacji o transFORM metodą PODAJ DALEJ.

 

barka transFORM koło Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie
poniżej Pomnika Syreny

realizacja: STEP/2b, Klara Kopcińska & Józef Żuk Piwkowski oraz Dobrochna Badora
współpraca: Sylwia Federico, Michał Koziński, Sebastian Kujawski, Jan Pieniążek, Tomasz Rychter, Kuba Słomkowski i in.
Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki bezinteresownej współpracy wielu wspaniałych ludzi.
Partnerzy:
buwlogo  logo logologo logo elektrownia
 specjalne podziękowania:

Żegluga Śródlądowa, Tadeusz Prokop