alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » 2b+R » Michał Wasążnik - Fo...

Michał Wasążnik - Fotograf
Wystawa składa się z trzech części.

Pierwszą stanowi wybór zdjęć czarno-białych z cyklu „Lalki” powstałego w Polsce w latach 80.

Druga część to kolorowe fotografie stanowiące indywidualne spojrzenie autora na Oslo – miasto, w którym obecnie mieszka. Są to zdjęcia z ostatnich kilku lat, będące efektem niezliczonych wędrówek, nie mają jednak nic wspólnego z typowym reportażem. Tytuł cyklu „Oslo inaczej”.

W jednym z twórczych spacerów uczestniczyli goście z Polski, a ich wizerunki tworzą swoiste zaproszenie na tę część wystawy.

Ostatnia część to prezentacja wybranych zdjęć czarno-białych, które powstały w różnych okresach, od lat 80. po ostatnie. Spoiwem jest tu nie tyle temat – motywy bowiem są bardzo różne, w tym wiele prywatnych jak portrety żony, córki i przyjaciół – co forma. Tytuł tej części: „Ulubione”.

Galeria 2b+R
ul. Bukowińska 22a (Przyorle)
otwarcie 18.04.2009, g. 19.00
wystawa czynna do 30.05.2009
galeria otwarta całą dobę.Michał Wasążnik
Urodzony w Warszawie, w 1956 roku, od lat siedemdziesiątych związany z tamtejszym niezależnym środowiskiem artystycznym. Uczył się fotografii utrwalając radykalne akcje plastyczne i koncerty muzyczne w głośnych klubach studenckich «Riviera Remont» i «Stodoła» oraz galerii «Pracownia Dziekanka». Sam również wystawiał tam swoje prace.
W centrum klubowym Riviera Remont w Warszawie prowadził pracownię fotograficzną. W 1984 złożył egzaminy przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki i uzyskał prawo wykonywania zawodu fotografika. Jako pracę dyplomową przedstawił cykl unikalnych zdjęć pokazujących działalność polskiej młodzieży alternatywnej mającej odmienne od obowiązujących poglądy polityczne i, co też ważne, wyrażającej sprzeciw wobec kulturalnej «urawniłowki».
Prace te zostały przedstawione w Pracowni Dziekanka pod tytułem "Generacja 84" i spotkały się z uznaniem środowiska artystycznego. Młody fotografik nawiązał wówczas bliskie kontakty twórcze z miedzy innymi: Andrzejem Bonarskim, Edwardem Krasińskim, Tomaszem Sikorskim, Tadeuszem Rolke.
W 1886 roku wyjechał z Polski i osiedlił się w Norwegii. Mieszka w Oslo, gdzie prowadzi własną firmę fotograficzną, specjalizując się zwłaszcza w fotografii architektury i portretu.
Ostatnio powrócił do pasji muzycznych realizując dłuższy projekt fotograficzny we współpracy z klubem jazzowym Cosmopolite w Oslo.
W latach dziewięćdziesiątych spędził pewien czas w Polsce fotografując życie ulicy w tym niepowtarzalnym okresie. Niektóre z tych zdjęć zostały zamieszczone w Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989/1999 Fundacji Małgorzaty Niezabitowskiej i Waldemara Kuczyńskiego.
Ostatnio wystawiał między innymi w Galleri Kan-skje, Anna Roza-art, Stylo-design w Oslo i Galeri Neue w Berlinie, a także w Galerii Synteza Warszawie, w Lubinie, Poznaniu i Wrześni. Planowana jest wystawa w jeleniogórskim muzeum okręgowym. oddział W Szklarskiej Porębie i w Ambasadzie Polskiej w Norwegii.
Michał Wasążnik posługuje się zarówno techniką analogową i cyfrową; utrwala poetyckie, nostalgiczne motywy, lub stosuje ostrą, nowoczesną formę. ”Fotografia to praca ze światłem, niezależnie od tematu i zastosowania” – twierdzi artysta.