Deprecated: Function split() is deprecated in /www/includes/admin_exe/teksty_exe.php on line 90
2b :: „RECYCLING OBRAZU – FEEDBACK" - warsztaty Michała Brzezińskiego
alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca

„RECYCLING OBRAZU – FEEDBACK" - warsztaty Michała Brzezińskiego

data publikacji w serwisie: 2007-09-26
autor: kk
 
Kończąc tegoroczny MostArt zapraszamy do udziału w warsztatach, które łączą nasze zainteresowania przestrzenią miejską, naturą, pamięcią i ekologią.
Poprowadzi je Michał Brzeziński, jeden z najbardziej interesujących polskich artystów wideo.
 
Suche fakty
Kiedy: 6-7 października
UWAGA, ZMIANA LOKALIZACJI!
Gdzie: Warszawa, Galeria Mellina Sztuki, ul. Brzeska 11

Start godzina 12.00, długość zajęć dostosowana będzie do możliwości uczestników
Wstęp wolny, maks. 20 osób, zgłoszenia mejlem: ja.pani.ka@gmail.com
 
Idea
Ideą warsztatów „RECYCLING OBRAZU – FEEDBACK" jest kształtowanie zachowań twórczych i umiejętności kontemplacji środowiska, w którym żyjemy. Feedback oznacza sprzężenie zwrotne pojawiające się w momencie kiedy kamera obserwuje płaszczyznę ekranu, na którym wyświetlane jest to, co „widzi” sama kamera – jest to bodajże najstarsza strategia artystyczna związana ze sztuką wideo. Podczas warsztatów chcemy zwrócić uwagę na to, że żyjemy w trzech różnych, przenikających się środowiskach. Przede wszystkim środowiskiem jest miasto, cywilizacja i kultura, które budują własne prawa i które stawiają własne wyzwania, ale przede wszystkim tworzą one własne wartości estetyczne. Innym środowiskiem jest przyroda, jako pierwotny żywioł, od którego wszystko się zaczyna i do którego wraca wszystko to, co nie jest wydestylowaną przez kulturę treścią metafizyczną. Trzecim środowiskiem jest środowisko medialne, które tworzy na bazie kultury własną alternatywę dla natury. Przestrzeń, która stanowi alternatywę dla przestrzeni rzeczywistej. Warsztaty mają polegać na wyzwalaniu umiejętności dostrzegania przenikania się tych środowisk oraz na umiejętności podejmowania refleksji nad istotą człowieka żyjącego w mieście, wśród przyrody i mediów audiowizualnych. Odzyskiwane z tych środowisk obrazy tworzą recykling powracających w twórczości ech szumu informacyjnego. Dziś uważamy, że obraz, który widzieliśmy jest obrazem zużytym - współczesnego człowieka interesują tylko obrazy, których nie widział, lub obrazy, które widzi inaczej dzięki kontekstowi lub ingerencji artystycznej. Obraz zyskuje jednak swą siłę dzięki powtarzaniu – więc przy każdej kampanii reklamowej, przy każdych wyborach jest powtarzany. Recykling obrazów odbywa się poprzez zmianę ich kontekstu. Warsztaty uczą twórczego podejścia do materii audiowizualnej stanowiącej najbliższe otoczenie człowieka.

autor
Michał Brzeziński, urodzony w 1975 roku, Absolwent filmoznawstwa przy Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ. Praca magisterska pt. „Podmiot, ciało tożsamość, Przyczynek do antropologii cyberkultury”. Artysta i teoretyk wideo, którego głównymi mediami są media ekranowe: telewizja internet, DVD. Prowadzi warsztaty, produkował dla telewizji program poświęcony wideo. Prace jego łączą tradycję sztuki wideo i filmu eksperymentalnego. Pokazywane były w zestawie „Polski Found Footage 1957-2004", na II Targach Sztuki w Rzeźni Miejskiej w Poznaniu, w galerii Space-twotentwo w Londynie, w BWA w Lublinie, oraz w ramach kolekcji Galerii Wymiany: „Nowe Energie Video" w Centrum Sztuki w Poznaniu, „DVD – nowe energie wideo!" w galerii Manhattan w Łodzi, a także w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina i w dwóch pokazach na Łódź Biennale 2006. W katalogu Polska Sztuka Wideo opublikowanym w czerwcu 2006 jest wymieniany wśród najbardziej reprezentatywnych polskich artystów wideo.
 
Organizator
Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b, kontakt Klara Kopcińska, ja.pani.ka@gmail.com
Warsztaty w ramach otwartych spotkań ze sztuką wARTo
Stowarzyszenie STEP należy do platformy wisla.art.pl
www.2b.art.pl i www.most.art.pl
 
Projekt finansowany przez Biuro Kultury Urzędu Miasta w ramach Sezonu Kulturalnego nad Wisłą
oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach PO „Inicjatywy lokalne”
Partnerzy i sponsorzy: SPEC S.A., Dar natury, Arctic Paper, Jakon, Oki Doki Hostels
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, TVP3