alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » BroNorblin - poprzyj protest » nasze opinie

nasze opinie

W sprawie tzw. fabryki Norblina, jak w kropelce wody, przegląda się nasza, polska rzeczywistość. Nie ma w niej poszanowania dla cudzej własności – przedwojenni właściciele zakładów nie mają w ich sprawie nic do powiedzenia. Nie ma też poszanowania dla dobra wspólnego – w normalnych krajach zabytki oraz kolekcje muzealne otacza się należnym szacunkiem, u nas trafiają na bruk

Niechybnie mamy do czynienia z zaplanowaną i perfekcyjnie przeprowadzoną akcją przejęcia społecznego mienia należącego do Muzeum Techniki. Akcji tej bezradnie przyglądają się urzędnicy, sędziowie, prokuratorzy, dziennikarze oraz miłośnicy zabytków. 

Co w takich okolicznościach powinien zrobić prezydent europejskiej stolicy? Pytanie to dedykuję Pani Prezydent Warszawy.

Krzysztof Wittels, Stowarzyszenie Nasz Norblin

 

Niekorzystna umowa zawarta między NOT a ALM DOM (w której NOT de facto zgadza się za 3 mln oddać nieruchomość o wartości 300 mln) może spowodować płacenie przez NOT odszkodowań i w efekcie może się okazać, że zbiory Muzeum Techniki przejdą na własność ALM DOM. Wyobrażam sobie nawet sytuację, że w związku z (absurdalnym moim zdaniem) planem „wyprostowania” ulicy Prostej Miasto będzie musiało zakupić od ALM DOM kawałek terenu, który jeszcze niedawno był własnością Skarbu Państwa. 

Struktura tego problemu jest tak skomplikowana, a kwota tak znaczna, że moim zdaniem ta sprawa kwalifikuje się do Sejmowej Komisji Śledczej. Można go wręcz nazwać „Rywingate 2”. Jestem gotów zebrać 100 tys. podpisów pod wnioskiem o powołanie takiej Komisji.

Józef Żuk Piwkowski, Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b

 

Warszawa znowu straci coś unikalnego, jedynego w swoim rodzaju, z tradycją. W miejsce zabytkowego obiektu z ogromnym potencjałem turystycznym i kulturotwórczym powstaną kolejne nowobogackie architektoniczne „serki homogenizowane”. Wystarczy, że w tamtej okolicy straszy jeden urbanistyczny potwór przy Łuckiej. 

Jak to możliwe, że w demokratycznym kraju pozwala się na to, żeby aferzyści przejmowali coś, co powinno być dobrem publicznym, narodowym i dażył do jego wyburzenia? Czy tak powinna wyglądać ochrona dziedzictwa kulturowego i rządy prawa?

Klara Kopcińska, Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b

 

Jaki jest czarny scenariusz

Podważenie wpisu Zabytkowego Zespołu Przemysłowego d. Fabryki Norblina do rejestru zabytków i wyburzenie zabytkowych obiektów (hal, urządzeń etc.). Na pewno też rozproszenie i zniszczenie muzealiów należących do Muzeum Techniki.

Tymczasem powinno tu się znależć nowoczesne, niezależne od FNST NOT, Muzeum Techniki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum takie, jak w Berlinie. Albo chociaż w Pradze. Widzę ogromne niebezpieczeństwo w tym, jak w Polsce podchodzi się do myśli technicznej i zabytków kultury technicznej.

Krzysztof Wittels

 

Mówimy o 300 mln złotych. Taka jest rynkowa wartość 2 ha działki w tej okolicy. 

300 mln to:

roczny budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

• około 25% rocznego budżetu na badania naukowe w Polsce

• koszt zaszczepienia wszystkich noworodków w Polsce przez 5 lat np. na Haemophilus influenzae typu b (Hib)

• ponad 37.000 dla każdego z 8000 przedszkoli w Polsce

• ponad 23.000 rocznych stypendiów studenckich

• tyle, ile Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera przez 10 lat.

Józef Żuk Piwkowski

 

Takie miejsca jak Norblin na całym świecie przekształcane są w centra kulturalne, łącząc poszanowanie dla tradycji z żywym życiem artystycznym i funkcjami edukacyjnymi. Marzy mi się Norblin doinwestowany, tam gdzie można – unowocześniony, z imponującą ekspozycją, otwarty na współpracę z artystami, z bogatą infrastrukturą edukacyjną. Taki rozwój i inwestycje powinny były nastąpić już dawno, tyle tylko, że nie sposób pozyskać środki na rozwój instytucji, której sytuacja prawna nie jest znana. 

Klara Kopcińska

 

To wyjątkowy zabytek w samym centrum miasta. Powinien być wzbogacony współczesną koncepcją świetnej architektury, wręcz mogłaby powstać kolejka linowa łącząca Pałac Kultury, Norblina i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Józef Żuk Piwkowski