alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » BroNorblin - poprzyj protest » Norblin – dobr...

Norblin – dobro kultury

Na terenie d. Fabryki Norblina odbywają się liczne wydarzenia edukacyjne i artystyczne. Współegzystuje tu technika, sztuka i nauka. 

Kolekcja zabytków przemysłu (hale dawnej Fabryki Norblina wraz z wyposażeniem) obrazuje rozwój warszawskiego przemysłu metalowego. 

Najcenniejsze obiekty zabytkowe to budynek administracyjny z Namiarownią, którego podstawy pochodzą z końca wieku XVIII, Hala Odlewni z wyposażeniem – jedyna w Europie zachowana w oryginalnym stanie i Hala Prasy 1000-tonowej. W zbiorach znajdują się też piękne platerowe wyroby Fabryki Norblina.

Ponadto znaleźć tu można około 200 zabytkowych pojazdów z okresu od 1908 roku do roku 1998, tak cennych jak choćby Humber z 1908 roku, Ford T czy Cadillac wybudowany dla Marszałka Piłsudskiego.

Odbywają się tu regularnie imprezy związane z historią motoryzacji.

Norblin jest również inspiracją dla artystów, animatorów kultury, muzyków, filmowców, fotografów, kuratorów. 

W 1987 roku odbyła się tu słynna wystawa „Co słychać?” zorganizowana przez Andrzeja Bonarskiego, w której udział brali m.in. Grzegorz Klaman, Ryszard Grzyb, Ryszard Woźniak. 

Oprócz stałej działalności Teatru Scena Prezentacje miały tu miejsce niezależne produkcje teatralne jak choćby „Tryptyk miejski” w reżyserii Jacka Papisa. 

Od 2003 roku dzięki uprzejmości Muzeum Techniki działa tu Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b, które zaprezentowało w Norblinie prace ponad 300 artystów. Do największych należały wystawy „2b”, „4P – Pamięć przestrzeni, przestrzeń pamięci”, „Malewicz w Norblinie” i „Ikony zwycięstwa”.

Z inicjatywy 2b powstały też projekty poświęcone Norblinowi, m.in. amerykańskiego fotografa i Noblisty Wally’ego Gilberta (Projekt Norblin) czy instalacja artysty książki Radosława Nowakowskiego (Libro 2N). Tadeusz Sudnik, Kapela Brodów i India Czajkowska nagrali tu wspólnie płytę.