alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » WYKLUCZONE!.? » edycja 2010

edycja 2010

logo wykluczone 2010

W dniu 21.12.2010 zebrało się Jury konkursu WYKLUCZONE!.? w składzie
Zbigniew Belowski
Mariusz Jończy
Klara Kopcińska
Andrzej Mitan
Józef Żuk Piwkowski
Krzysztof Wojciechowski

Komunikat Jury:

Jak co roku otrzymaliśmy wiele interesujących prac. Najwięcej z nich to fotografie dokumentujące przeróżne obiekty i szerzej – aspekty ”wykluczenia”. Spośród ponad 800 prac nadesłanych przez 163 autorów Jury postanowiło nagrodzić 4:

GRAND PRIX (2000 zł)
Paulina Braun

Foksal 13,14
za (zrealizowany i zdokumentowany filmowo) projekt budzący odpowiedzialność za najbliższe otoczenie i żyjących w nim ludzi, uwrażliwianie społeczne, wykazanie, że przy zerowym nakładzie kosztów i odrobinie dobrej woli możemy wnieść nieco optymizmu w życie ludzi, którym jest trudniej niż nam.

4 nagrody ex aequo  (po 1000 zł.)

Janusz Łukowicz
Loft
Za częściowo zrealizowany i możliwy do dalszej realizacji (a wręcz do multiplikacji!) radosny i bezpretensjonalny mikroprojekt adaptacji jednoosobowego bunkra

Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach
Uroczysko
za realizację akcji artystycznej – efemerycznego pomnika, opowieści o historii w sposób daleki od banału i pompatyczności, wzruszający i w ludzkiej skali

Wojciech Morawski
wo - 1,2,3,4
za nawiązujące do awangardowej tradycji i zgodne z trendem hand-made oraz ekologiczne opakowania płyt do komponowanej przez siebie muzyki, efektownie zaprezentowane na blogu i stronach społecznościowych

Paweł Chmielewski
„Domki – interior tuż obok” (seria zdjęć)
za odkrycie zupełnie nowego wykluczonego tematu: domków na terenie ogródków działkowych – poza czasem i przestrzenią


Ponadto Jury postanowiło wyróżnić szereg prac (albumy od MCSW „Elektrownia” i STEP)

Grażyna Grasa Nowacka
„Strażnicy podziemnego świata”
Za konsekwentną realizację dokumentacji włazów, dekli, kratek kanalizacyjnych itp. – dla niektórych niewidzialnego detalu codziennego życia

Kasia Śmigielska, Studnie
za spójny, interesujący cykl zdjęć przestawiający podwórka studnie i klatki schodowe

Wiktor Bednarczuk, bez tytułu
za cykl fotografii z anegdotą i pokazanie znikających z pejzażu starych kapliczek w sposób niesentymentalny

Natalia Karasińska
Zapomniany Wrocław
za minimalistyczny projekt artystycznej interwencji w opuszczoną wrocławską dzielnicę

Artur Królewicz
Świetlica podwórkowa na Kamiennej w Łodzi
za skierowany do dzieci i młodzieży, przemyślany projekt rewitalizacji zdewastowanej przestrzeni w tzw. „trudnej” łódzkiej dzielnicy

Wiktor T. Nowotka
Zygmunt Użdalewicz
Nadwiślański szlak rowerowy
za znakomicie zdokumentowany projekt ścieżki rowerowej nad Wisłą w Warszawie

Monika Drożyńska
Aktywności zimowe i Haft miejski
za połączenie oldskulowości i nowoczesności i kreatywne podejście do wielu materii

Specjalne wyróżnienie otrzymują najmłodsi uczestnicy Kacper i Jakub Skórka (10 i 8 lat).

Ponadto Jury uznało za interesujące prace następujących autorów:
Ada Biedka, Jerzy Chaba, Marek Czorniej, Ewa Doroszenko, Arkadiusz Grzyb, Filip Ignatowicz, Joanna Karbowiak, Krystian Kasperowicz, Bartłomiej Kudowicz, Kinga Kulon, Thuy Duong Le, Artur Pachałko, Mikołaj Rejs, Wojtek Romański, Marcus Schwier, Piotr Skorus, Kuba Słomkowski, Mariusz Sołtysik, Rafał Sosnowski, Marek Stańczyk, Wojciech Wagner, Justyna Zając.

Dziękujemy też Izabeli Chamczyk za nadesłanie obiektu będącego ciekawym głosem w dyskusji o pojęciu „WYKLUCZONE!.?”

Pozostałych autorów prosimy, by się nie zniechęcali i startowali w kolejnych edycjach. Apel do fotografów, by zwracali większą uwagę na kompozycję, jakość techniczną zdjęć, a przede wszystkim – dobór zdjęć w cyklu (często mniej znaczy więcej!) :)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom, do końca roku wprowadzimy wiele z nadesłanych prac (nagrodzonych i nie) do bazy na 2b.art.pl, zapraszamy już dziś do oglądania.

Wręczenie nagród odbędzie się 30 grudnia 2010 o godzinie 16:00 w kawiarni-księgarni Czuły Barbarzyńca w Warszawie, ul. Dobra 31, róg Zajęczej (Powiśle, przy wjeździe na Most Świętokrzyski).

Organizatorem konkursu i projektu Wykluczone!.? jest Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia".

Kuratorzy: Klara Kopcińska i Józef Żuk Piwkowski

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

patronat medialny

logo o.pl