alfabetycznie
wg autor
wg daty
wg miejsca
2b » 7 mostów głównych (a...

7 mostów głównych (archiwalny)

logo MostArt

PROSTO Z MOSTU 

12 imprez w czerwcu, lipcu, sierpniu...

Jak jeszcze można spojrzeć na most? Z rzeki? Z brzegu? Z drugiego brzegu? Ze środka? Z powietrza? Spod spodu? Z kosmosu?
Co można z nim zrobić? Sfotografować? Sfilmować? Namalować? Pomalować? Ubrać? Owinąć? Zaanektować? Zagrać na nim? Przekroczyć?

Odpowiedzi na to pytanie udzielić ma cykl imprez plenerowych, które odbędą się w miesiącach letnich w okolicach warszawskich mostów głównych. Organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP/ Galeria 2b, a udział bierze kilkunastu artystów: muzyków, performerów, filmowców, fotografików...

Most to według Słownika języka polskiego "budowla służąca do przeprowadzania drogi komunikacyjnej nad przeszkodą wodną". Ta sucha definicja w jakiś sposób określa nasze miejskie myślenie o moście i nieodłącznej w tym wypadku rzece. Autorzy projektu chcą to zmienić. Niech most będzie odtąd budowlą, która zbliża nas do magicznego miejsca, jakim jest rzeka. Niech rzeka nie będzie już przeszkodą, która dzieli i którą trzeba pokonywać, ale miejscem, do którego chcemy przychodzić, udawać się, pielgrzymować.

Mostart to próba robienia sztuki z mostu i na moście, traktowania mostu jak dzieła sztuki i jako artystycznego narzędzia - mówi Klara Kopcińska, prezes STEP. - To cykl otwartych imprez, podczas których gramy, tworzymy, bawimy się, dziwimy i zaskakujemy wzajemnie w "okolicach mostowych", a sam MOST jest MOST WANTED.

Mostart jest projektem, który do materii mostów podchodzi w sposób szczególny - poprzez współpracę z tworzywem mostu. Nie ma w nim estrad i powielania gotowych produktów, które powstały bez związku z tą, konkretna przestrzenią. Artyści i wizjonerzy mierzą się z architekturą, lokalizacją, akustyką, przyrodą, ruchem kołowym, osobliwościami mostu.

Mostart to grupa twórcza, a także styl pracy - mówi Teresa Tyszowiecka - BlasK! - pomysłodawczyni projektu, saksofonistka i performerka. Mosty fascynują i inspirują ją od dawna. - Mostart czy Moststop? Chodzi o to, by zatrzymać się, poczuć nieustanną wibrację mostowej kładki, zobaczyć siebie wysoko, ponad wodami, zauważyć miasto, niebo, usłyszeć dźwięk miasta. Mostart więc jako sztuka jest służebny wobec swego tworzywa, choć się nim, jak może, posiłkuje.

Imprezy realizowane są w ramach Sezonu Kulturalnego nad Wisłą i otwartych spotkań ze sztuką wARTo.
Stowarzyszenie STEP należy do platformy wisla.art.pl promującej działania nad Wisłą w Warszawie.
Projekty finansuje m.st. Warszawa. Organizatorzy
Galeria 2B
Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP
mejl:jozef.zuk@gmail.com
mejl:ja.pani.ka@gmail.com
tel: 0667 173 564
ul. Radziłowska 5, m. 1
03-943 Warszawa